2,5D lenyomatok

Installáció és animációs egyperces, 2018

Adatok:

Programok: Blender 3D, Adobe Photoshop, Adobe After Effects
Méret: állatbőr-plakátok: 60x60cm; információs lapok: A4
Nyomda: Grafit Reklám Dekor Kft. Mezőkövesd
Készült: Média és Design Tanszék, Vizuális Művészeti Intézet, Eger.
Konzulens: Szigeti Gábor Csongor, adjunktus

Koncepció:

Kihalt lények közé kerül egy ma élő állat! Kihalás oka: a vadászat. 2018 márciusában elpusztult Sudan, a világ utolsó északi szélesszájú orrszarvúbikája, így az alfaj kihalásra ítéltetett. Mozifilmeken gyakran látunk ma már nem élő állatokat, azonban a vászon hazudik: hiszen a megjelenített lények csupán üres utánzatok, élettelen számítógépes térhálók. Erre utalok az ember által kipusztított emlősök hálós stílusú ábrázolásával, melyeket falra tűzött trófeákként állítok ki. Az óriáslajhár és a mamut mellett megjelenik az északi szélesszájú orrszarvú síkra kiterített bőre, ezzel pedig beavatom őt az őslények halott világába.

Design:

A 3D modellezés Retopology munkafázisát és stílusa alapján dolgoztam, majd kiterítettem a modelleket a síkba. "Blender 3D" modellező programot használtam. Az installációban 3 nagyméretű hálós állatbőr-plakát látható a falon, alattuk 3 kisebb információs tábla látható, mely a lények megismertetésére, azonosítására, és a kihalás okának megállapítására szolgál.

Mammuthus primigenius

Gyapjas mamut

Szövegátiratok:

Magyar név: Gyapjas mamut
Korszak és egykori élőhely: A mamutok 135 ezer éve jelentek meg Eurázsia és Észak-Amerika jéggel borított tájain.
Kihalás oka: Túlzott vadászat, illetve az utolsó jégkorszakot követő gyors felmelegedés.
Kihalás ideje: A mamutok 10 ezer éve tűntek el Európából. Néhány kivételes csoport azonban tovább fennmaradt. Ilyen volt Szibéria északkeleti részén egy törpe-növésű populáció: ezek Kr. e. 1700–1500 között haltak ki

Megatherium americanum

Óriáslajhár

Szövegátiratok:

Magyar név: Óriáslajhár
Korszak és egykori élőhely: 5 millió éve jelentek meg. Közép- és Dél-Amerika területein éltek a pliocén és pleisztocén korokban.
Kihalás oka: A középső holocén időszakban élőhelyük zsugorodni kezdett. Mivel ez önmagában nem elegendő a kihaláshoz, a kutatók szerint a vadászó emberek elterjedése bélyegezte meg sorsukat.
Kihalás ideje: 10.500 éve fogyatkozni kezdett a populáció. Az utolsó jégkorszak végével, 8000 éve haltak ki.

Ceratotherium simum cottoni

Északi szélesszájú orrszarvú

Szövegátiratok:

Magyar név: Északi szélesszájú orrszarvú
Egykori élőhely: Afrika, Kongói Demokratikus Köztársaság
Kihalás ideje: A 21. század első felében várható.
Kihalás oka: Kihalásra ítéltetett az orrszarva miatt folytatott kegyetlen irtóhadjárat miatt. Az utolsó vadon élő állatokat 2006 és 2008 között lőtték ki. A 2018-as évre mindössze 3 példánya maradt, egy hím (Sudan) és két nőstény (Najin és Fatu), melyek a kenyai Ol Pejeta rezervátumban éltek. 2018. március 19-én Sudant, az alfaj utolsó hím példányát idős korára és erősen leromlott állapotára való tekintettel elaltatták. Természetes szaporítása már nem lehetséges.

Animáció:

A projekthez tartozó egypercesben először az élő állatok vázait láthatjuk, a fajokat latin majd angol nevük segít beazonosítani. A szöveg szaggatott vonalak kíséretében jelenik meg, melyek nyilakként döfik át az állatokat. A lények először függőlegesen fordulnak körbe. Ezután mozgásuk fejjel lefelé változik, mely természetellenességet sejtet. Az orrszarvú leesik a képernyőn. Végül az állatok kiterített trófeái utalnak a kihalásra.

Sudan, a világ utolsó északi szélesszájú orrszarvúbikájának elmékére.

Készítette: Katyina Brigitta
Készült: Média és Design Tanszék, Vizuális Művészeti Intézet, Eger, 2018
Konzulens: Szigeti Gábor Csongor

Kiegészítés:

1 évvel projektem elkészítése után, a húsvéti ünnepek alkalmából egy új 3D grafikát készítettem az állatok modelljeinek felhasználásával. E fajok komplett génállománya minden bizonnyal örökre elveszett. A kutatások szerint ugyanis az idő múlásával lebomlik a DNS, így egy híres filmben látott módszerrel nem kelthetőek életre. Azonban tudományos cikkek mesélnek arról, hogy a tudósok elkezdtek kísérletezni egy új megoldással: az evolúció visszafordításával. Olyan új, mesterséges fajokat vízionálok tehát, melyek kinézete ugyan hasonlíthat a kihalt állatokra, DNS-ük viszont a jövő technológiáinak segítségével foltozásra kerül. Képem címe: Feltámadás.

Vissza a Főoldalra